Тема: Урок-узагальнення. Вікторина.
Мета: закріплювати
інтерес, емоційний відгук до образотворчого мистецтва; закріплювати знання
учнів про засоби виразності в образотворчому мистецтві, про жанри живопису;
закріплювати навички самостійної художньої діяльності, уміння передавати в
малюнку своє ставлення до об’єкту, що зображується, досягаючи виразності
образу; розвивати в дітей відчуття кольору, спостережливість, уміння
порівнювати, висловлювати власну думку, творчі здібності; виховувати позитивні
взаємини між учнями, почуття дружби та відповідальності.
Обладнання: набори
репродукцій картин різних жанрів; набори карток із зображеннями елементів
пейзажу, портрета й натюрморту; навчальні плакати; репродукції картин відомих
художників; ТЗН; призи (розмальовки, олівці, фарби); матеріали та інструменти:
фломастери, аркуші паперу; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність
для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вікторина
«Весела палітра»
Учні класу об’єднуються у дві команди, кожна з яких
обираї собі назву, пов’язану з образотворчим мистецтвом (наприклад: «Пензлі» та
«Фарби»).
Гравцям пропонують картки із запитаннями у різних
галузях знань з образотворчого мистецтва. Зворотній бік карток має колір, що
відповідає області знань. У коробці складені контейнери з кіндер-сюрпризу, в
яких містяться кольорові папірці із номерами запитань. Капітани команд по черзі
витягають контейнери із папірцями. Команда відповідає на запитання.
Учитель пропонує учням послухати правила гри:
• ведучий ставить
запитання по черзі кожній команді. Друга команда при цьому мовчить;
• відповідати на запитання
може будь-який учасник, піднісши руку;
• члени команди
можуть порадитися, перш ніж відповідати;
• якщо команда не
відповідає на запитання, право відповіді має інша команда;
• відповідь повинна
бути чіткою та зрозумілою.
1-й тур
Учні мають дати правильну відповідь.
Питання з кольорознавства (Червоний колір)
♦ Які кольори називають
теплими? (Кольори, у який переважа ють відтінки жовтого, червоного,
оранжевого.)
♦ Що таке спектральне
коло? (Кольори веселки, росташовані по колу.)
♦ Які кольори росташовані
у спектральному колі один навпроти одного? (Контрастні)
♦ Які кольори називають
холодними? (Кольори, що нагадують про холод, сніг. До них відносяться синій,
блакитний, синьо зелений, синьо-фіолетовий.)
♦ Які інструменти
необхідні під час малювання фарбами?
♦ Як потрібно працювати
пензлями? Розкажіть про послідов¬ність дій.
♦ Де в природі ми
зустрічаємо основні кольори?
♦ Які кольори у природі
ми зустрічаємо часто, а які — рідко?
♦ Які кольори художники називають
похідними або змішаними? Чи можемо ми побачити їх у природі?
Питання з декоративно-прикладного мистецтва (Синій
колір)
♦ Який вид мистецтва
допомогає людині прикрашати предмети побуту? (Декоративно-прикладне мистецтво.)
♦ Який малюнок називають
декоративним?
♦ Де використовують твори
декоративно-прикладного мисте¬цтва? (Вони прикрашають побут людини.)
♦ За допомогою яких
засобів люди прикрашають предмети побу¬ту? (За допомогою візерунків та
орнаментів.)
Питання з основ композиції (Зелений колір)
♦ Згадаймо, що називають
«лінією горизонту».
♦ Що називають центром
композиції? Для чого художники використовують центр композиції?
♦ Які композиційні плани
ви знаєте? Розберіть за планами одну з карттин. (Учням пропонують репродукцію
вже знайомої кар тини.)
Питання з графіки (Жовтий колір)
♦ Який вид образотворчого
мистецтва працює з лініями та силуетами?
♦ Які засоби виразності
дарує нам графіка?
♦ Які матеріали та
інструменти ми використовуємо, створюючи лінійне зображення?
♦ Для чого художникові
потрібні лінії, крапки, плями?
♦ Що можуть зображувати
крапки? плями? лінії?
♦ Якими бувають лінії?
♦ Що можна зобразити за
допомогою ліній?
♦ Де у природі ми
зустрічаємо лінії та плями?
♦ Яким є характер у
різних л іній? Який настрій вони відображують?
2-й тур
Кожна команда отримує пазли із зображеннями вже
знайомих учням картин. Виграє та команда, яка швидше складе пазл.
3-й тур
Ведучий пропонує кожній із команд репродукцію картини,
на якій зображені люди. (Картини мають бути знайомі учням.) Гравці мають
зобразити жестами картину так, щоб команда-супротивник змогла її відгадати.
Якщо завдання складне, гравці, які відгадують, можуть
ставити навідні запитання так, щоб за допомогою асоціацій наблизитися до
правильної відповіді. Наприклад:
♦ Якби ця картина була
фруктом, то що б це було?
♦ Якби ця картина була
піснею?
♦ Якби ця картина була
квіткою, містом, країною?..
III. Підбиття підсумків
Виграє та команда, яка під час гри надасть найбільше
правильних відповідей.
Гравці обох команд мають отримати призи-сувеніри.
Немає коментарів:
Дописати коментар