|
Тема: Писанки. Їх різновиди та символіка. Оздоблення
яйця мозаїкою з бісеру.
Мета:
Обладнання: яйце, бісер,
олівець, мисочки для бісеру, клей, рушник, кошик з писанками, мультимедійна
дошка, зразки готових писанок.
Хід заняття
I. Організаційна частина:
а) підготовка робочих місць учнів (на перерві);
б) організація учнів до роботи (з’ясування емоційної готовності учнів до
уроку).
Вправа «Спіймай мій настрій»
Керівник гуртка:
Діти, зараз ми працюватимемо в парах. Ви виконуватимете дії, які я вам
запропоную.
Посміхніться одне одному, «зніміть» посмішку зі свого обличчя та
подаруйте своєму сусідові. «Прийміть» посмішку, «прикрасьте» нею своє
обличчя. Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, «подаруйте» цю емоцію
своєму товаришеві (здивування або враження від чогось, захоплення,
зачарування, цікавість, радість).
- Настрій став кращим?
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
Всі ми разом постараємося виконати ваші побажання, а для цього нам
потрібно говорити чітко, слухати уважно, сидіти рівненько.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Великий
день нас на гостини просить,
Малює
сонце полотно небес,
І
крашанку, як усмішку, підносить
Христос
Воскрес! (Воістину Воскрес!)
Керівник гуртка:
Діти, чи знаєте ви, про який великий день говориться у цьому віршику?
(Великдень)
Керівник гуртка:
А чому цей день так називають?
Учень:
Бо це - День Воскресіння Ісуса Христа. Великдень – одне з
найсвятіших, найрадісніших і найбільших свят християн. Раненько, перед
сходом сонця, люди йдуть до церкви. Після служби Божої освячують паски. Це,
мабуть, найкрасивіше дійство з усіх великодніх свят.
Керівник гуртка: Упродовж багатьох століть українці шанують цей обряд,
тому що він символізує перемогу добра над злом. Отже люди ідуть до
церкви. А що вони несуть туди?
Учень:
Великодній кошик.
Керівник гуртка:
А хто найголовніший у великодньому кошику?
Учень:
Звичайно, українська писанка – най унікальніший витвір української
культури. Вона є символом Великодня – свята , коли воскресає природа,
коли відроджується все живе для продовження життя на Землі.
Керівник гуртка:
Це заняття є першим у нашій роботі над виготовленням писанок. Сьогодні ми
згадаємо елементи розпису писанок, значення кольорів, традиції писанкарства,
навчимося виготовляти писанки технікою «мозаїка».
III. Актуалізація опорних знань учнів.
а) Перекази про писанки
Керівник гуртка:
Учні, можливо, ви чули якісь перекази про писанку?
Учень:
Наші предки вважали, що писанка має магічну силу. Проте люди і нині
вірять, що писанка приносить добро, щастя, захищає людину від усього злого,
зцілює від хвороб.
Існує багато легенд про писанку. Мама мені розповідала, що доля світу
залежить від того, скільки писанок пишуть люди щороку. Світ існуватиме, доки
пишуться писанки, бо кожного року змій Ірод, прикутий залізними ланцюгами у
пеклі, посилає на світ Божий своїх гінців. А коли повернуться, запитує, чи ще
творять люди писанки. Якщо гінці не заперечують, Ірод заходиться від плачу,
бо немає ще в нього сили і влади на землі. Тож поки малюють писанки люди
і світ буде.
Учень 2:
А моя бабуся розповідала, що писанки приносять добробут. Колись пасічники
клали їх під вулик, щоб роїлися бджоли.
Учень 3:
А моя бабуся підвішує освячені писанки під образами, бо вірить у те, що
вони охоронятимуть усіх мешканців хати від злих духів.
Учень 4:
Я знаю, що шкарлупу від писанок зберігають, а потім вивішують на городі,
щоб у землі не заводились черв’яки.
б) Експрес - опитування
Писанка має дуже давню символіку. Кожен хрестик, кожна рисочка на ній не
вживається довільно. Всі вони мають якесь значення. Усі вони є знаками –
оберегами, які захищають людину від усякого зла. Я буду брати у вас інтерв’ю,
а ви нагадайте , що означають ці символи?
Символічних малюнків у писанці понад сто. Найпоширенішими серед них є
такі:
Орнаментика українських писанок відзначається своєю самобутністю і
неповторністю. Так, обов’язково при роботі над писанкою треба думати про щось
хороше і вкладати в писанку всю свою душу.
в) Гра "Вгадай кольори писанки
"
Керівник гуртка:
Ми знаємо, що важливе значення під час оздоблення виробу має колір.
Зараз ми пограємось у гру, яка має назву «Вгадай кольори писанки»
Перший колір – колір вишні, любові, радості життя. (Червоний)
Другий – колір неба, простору, вітру і здоров’я.(Синій)
Третій колір – колір весни, пробудження природи надії. (Зелений)
Четвертий колір – колір місяця,зірок, колір хлібного лану, жита.
(Жовтий)
П’ятий колір – колір землі, пам’яті про своє коріння. (Коричневий)
Колір, що означає нескінченність життя людини, продовження його в
потойбічному світі. (Чорний).
г) Виступи дітей (випереджувальне
завдання)
Керівник гуртка:
На попередньому уроці ви отримали творче завдання: знайти відповіді на
деякі запитання. Зараз ми дізнаємося, що цікавого ви знайшли.
Що таке писанки?
Учень:
Писанки - це мініатюрний символ українського живопису. В Україні
поширене мистецтво творіння писанок. Писанки приходять у наші домівки, разом
із Великоднем уселяючи надію на вічність життя і краси.
Провісниками весни є птахи. Вони із настанням тепла відкладають яйця та
виводять пташенят. Найперше яйце, за легендою, мало в собі зародок цілого
світу. З моменту, коли на його поверхню був нанесений орнамент, воно стало
святою писанкою.
Що символізує яйце?
Учень:
Християни сприймали яйце як символ нового життя, символ воскресіння. На
початку зародження релігії під час великого посту заборонялося вживати в їжу
яйця. Тільки після завершення посту, у пасхальну неділю люди знову починали
вживати яйця.
В Афінських оповіданнях зазначалося: «З однієї половини шкарлупи
утворилася земля, а з другої – небо. З Жовтка – сонце, з білка – місяць, а з
решток - зорі. У стародавніх перських храмах зберігалися золоті злитки у
формі яйця.
Де знаходиться музей писанки?
Учень:
У невеликому прикарпатському місті Коломия розташований унікальний,
єдиний у світі музей «Писанка», у якому зібрано більше 10 тисяч писанок
із різних країн світу – Словенії, Чехії, Польщі, Німеччини, Франції, Індії,
Китаю… Основна частина колекції – це українські пасхальні яйця. Музей
«Писанка» - унікальна тринадцяти метрова споруда у вигляді яйця із цегли та
бетону, яку збудували всього за 90 днів до Х Міжнародного фестивалю гуцулів.
Часом народження музею можна вважити кінець 1990–х років.
2. Хвилинка - цікавинка
Керівник гуртка:
До речі, а чи знаєте ви, що колись у нашому народі добре знали, а гуцули
пам’ятають і досі, що подарувати комусь порожню писанку означало: жінці на
безпліддя, господарю на злидні й порожнечу в господарстві, маленькій дитині
на припинення росту і розумового розвитку, а хворій людині – на смерть.
ІV. Практична робота.
Вступна бесіда
Керівник гуртка:
А чи знаєте ви, як роблять писанки?
(На застелений вишитим рушником стіл кладеться кошик з писанками,
крашанками, яйцями, оздобленими бісером).
Керівник гуртка:
Перш ніж почати цю роботу, жінки та дівчата «освячували» себе молитвою,
постом, одягали чисту сорочку, тому що інакше писанка не матиме такої
магічної сили. А які писанки робили ви вдома? ( можливо, з мамою чи
бабусею)
3. Техніки виготовлення писанок
Керівник гуртка:
Які техніки виготовлення писанок ви знаєте? Пригадайте, будь ласка.
Крапанка - яйце з крапочками різної величини і форми по
кольоровому тлі. Дряпанка – це крашанка, на якій орнамент видряпано
голкою, або металевим стержнем. Мальованка – це яйце, розписане фарбами
за допомогою пензля.
Керівник гуртка:
У наш час яйце не тільки розфарбовують, а й оздоблюють різними
способами: аплікацією з паперу, з тканини, з соломки, мозаїкою з бісеру
(демонстрація зразків). Це дуже цікаві техніки, сьогодні ми опануємо одну з
них.
Керівник гуртка:
Сьогодні ми навчимося оздоблювати яйце дуже цікавим способом – мозаїкою з
бісеру.
4. "Словничок-помічничок”
Прочитаємо всі разом:
Мозаїка – викладання зображення дрібними частинками матеріалу: кусочками
скла, керамічної плитки, пластмаси, камінцями, кусочками паперу. Насінням,
соломкою, бісером (слайд-шоу).
5. Демонстрація та аналіз зразка
виробу
а) Показ готового зразка
Керівник гуртка:
У мене в руках – готове оздоблене яйце. Уважно розгляньте його.
б) Аналіз виробу:
6. Інструктаж по техніці безпеки:
1.
Ретельно підготуйте своє місце
до роботи.
2.
Роботу розпочинайте лише з дозволу
вчителя.
3.
Не можна працювати несправним і тупим
інструментом.
4.
Використовуйте інструмент лише за
призначенням.
5.
Не розмахуйте рукою, в якій тримаєте
гострий олівець.
6.
Під час роботи з бісером будьте
обережні, щоб намистинки не потрапили у ніс.
7.
Приберіть своє робоче місце : складіть
відповідний інвентар, вимийте пензлі.
7. Попереднє планування технологічного
процесу
Керівник гуртка:
Діти, а тепер погляньте на дошку. Перед вами план виконання роботи. Будь
ласка, прочитаймо його разом :
8. Інструктаж по виконанню
технологічних операцій.
Керівник гуртка:
А зараз ще раз уважно послухайте, як виготовити таке Великоднє диво.
Беремо яйце і наносимо тонкий шар клею на місце де буде розташована
стрічка. Приклеюємо стрічку. Беремо тонко загострений простий
олівець. Наносимо контури орнаменту. Орнамент може бути різноманітний:
рослинний (квіти, гілочки верби), геометричний, тваринний, (найкраще птахи),
або щось інше – що підкаже вам фантазія. Наносимо клей на орнамент і
обкладаємо його контури бісером діркою догори. Коли закінчили з
контурами заповнюємо фон малюнка.
9. Самостійна практична робота учнів
Інструктаж по техніці безпеки:
Під час роботи з бісером будьте обережні, щоб намистинки не потрапили у
ніс.
V. Підсумок заняття
Сенкан
Іменник
Два прикметники
Три дії
Які почуття викликає
Синонім до теми
Наприклад:
Писанка
Яскрава, різнокольорова
Несе добро, щастя, любов
Викликає почуття радості
Оберіг.
Коли ми закінчимо роботу над писанками , то зробимо виставку
Ви всі дуже добре впоралися з роботою, А кому ви подаруєте свої вироби?
Прибирання робочих місць.
|
вівторок, 25 листопада 2014 р.
Оздоблення яйця мозаїкою з бісеру. Відкрите заняття
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар